Evlilik Terapisi

Evlilik, insan yaşamının doğumdan sonraki ikinci yaşam dönemi olarak da kabul edilen ve ailenin de başlangıcı sayılan toplumsal ve bireysel bir olaydır. Karşılıklı sevgi, saygı, paylaşma ve hoşgörü ile yürütüldüğünde mutluluğun başlıca kaynağı sayılacak bir yaşantıdır.

Evlilik, kadın ve erkek arasında yapılan bir birlikte yaşam sözleşmesidir.

Evlilik, birlikte mutlu olacağınızı düşündüğünüz biriyle yeni bir yaşama adım atmaktır. Romantik ve heyecan verici flört veya nişanlılık döneminde evliliğe hazırlanan çift, evliliklerinde hiçbir zaman sorun olamayacağına inanarak yola çıkarlar.

Evlilik, mutluluğa atılan bir adımdır.  Her şey güzel başlar, herkes mutludur. Eşler, birlikte bir yaşam kurmanın heyecanı ile doludur. İyi günde, kötü günde birbirlerinin yanında olacak ve hayatı paylaşacaklardır.

Evliliklerde, zaman içinde evliliğin büyüsü azalarak gün gelir, tükenebilir. En sevdiğiniz ve size herkesten daha yakın olan eşiniz, zamanla en uzağınızdaki kişi olabilir. Pek çok evli çift, zaman içinde ilişkilerinin eskisi kadar iyi olmadığını düşünebilir. Daha önceleri eşinde gördüğü, kendisine cazip gelen özelliklerin artık sinirine dokunduğunu hissedebilir. Böyle bir durumda küçük tetikleyiciler bile şiddetli anlaşmazlıklara yol açabilir ama aslında bu, hiç de istenilen bir şey değildir. Giderek memnun olmadığınız evlilik ilişkisi içinde kaygılarla dolu bir hayat, nedensiz yere kendini diğerlerinden aşağı hissetmek gibi duygular yaşanmaya başlanabilir, eşler arasındaki uyum bozucu özellikler sonucu evlilik ilişkisi bozulur, eşler kendilerini mutsuz ve huzursuz hissederler.

Böyle bir durumda; evlilik ilişkinizi baltalayan duygusal yaralarınızdan ve kendinize zarar verici düşünce kalıplarından kurtulmak, hayatınızı yeniden gözden geçirmek, değerlendirmek, mutluluğa ulaşmanızı engelleyen kişilik örüntünüzü, yaşam döngünüzü evlilik terapisi ile anlamaya çalışmak, evlilik ilişkinizde işlerin bu noktaya gelmesinde etkili olan sizden ya da eşinizden kaynaklanan, uyumunuzu bozan özelliklerinizi bir uzman eşliğinde ele almak en doğrusu olacaktır.

Evlilik Terapisi, eşler arasındaki anlaşmazlıkların, çatışmaların bir uzman gözetiminde çözümlendiği bir süreçtir. Evlilik Terapisi, evliliği kurtarma terapisi değildir. Evlilik Terapisinin amacı, iletişimi sağlıklı hale getirmektir.

Eşlerin (çiftlerin) uzlaşmazlıklarını çözebilme yeteneği ve isteği, ilişkinin sağlıklı şekilde devam etmesini etkileyen önemli faktörlerdir. Eşlerin terapi odasında hazır bulunmaları, tedavinin sağlanabilmesi için gerekli şartlardan biridir.

Evlilik Terapisi; karı-koca arasındaki sorunlar üzerine yoğunlaşan bir terapi yaklaşımıdır. Evlilik Terapisinde, eşlerin kendilerini ve birbirlerini anlamaları, yeni ilişki ve etkileşim becerileri kazanmaları hedeflenir.

Evlilik Terapisinde genel amaç; eşler arasındaki çatışmaları azaltmak, çözmek ve aynı zamanda eşler arasındaki var olan etkileşim sisteminin dengesini değiştirmeye çalışmaktır.

Evlilik Terapisinde; evlilikte neyin iyi gitmediğinin anlaşıldığı, ne yapılırsa iyi gidebileceğinin ortak çabasının gösterildiği veya gösterilmediği, bundan sonra da yolun beraber mi gidileceği konusunda bir kararın netleştiği bir süreçtir.

Evlilik Terapisi; o zamana kadar konuşulmayanların konuşulduğu bir süreçtir.

Evlilik Terapisinde, evlilik terapisti; eşlerle (çiftle) terapötik bir iletişim kurar. Eşlerin (çiftin) rahatsızlıklarını azaltmasına yardımcı olur. Eşlerin (çiftin) uyumunu bozan davranış biçimlerini değiştirmelerine destek olur. Eşlerin (çiftin) kişilik olarak olgunlaşmasına ve gelişimini sağlamaya uğraşır.

Mutlu evlilik, bir şans ya da tesadüf değildir. Karşılıklı çaba, emek, sabır, özveri, uzlaşma, anlaşma ve önemsemenin bir ürünüdür. Mutlu evliliğin sırrı; birçok unsurun karışımından oluşur. Bunlar; sevgi, saygı ve güvenin yanında eşlerin mutlaka vermesi gereken ödünler, yapması gereken fedakarlıklar, duygusal istikrar, destek, karşısındakinin verme ve alma ihtiyacını tanıma, bağlılık, maddi güvence, hoşgörü, iletişim ve bireyselliktir. “BEN”leri koruyarak “BİZ” olabilmektir.