Vajinismus Terapisi

Vajinismus; vajinanın girişindeki kasların istem dışı kasılarak cinsel birleşmenin ağrılı veya imkânsız olarak algılanmasının sonucunda ortaya çıkan psikofizyolojik bir bozukluktur. Genellikle cinsel yaşamın başlangıcında, ilk cinsel birleşme denendiği andan itibaren ortaya çıkar.

Vajinusmusta, vajinanın dış üçte birini çevreleyen perineal kaslarda tekrarlayıcı bir biçimde istemsiz kasılmalar olur. Bu kasılmalar bacakların kapanması, korku, kaçınma ve girişin olamayacağı inancı ile kadının, kendi kadınlığında eksiklik olduğunu düşünmesine ve eşine karşı suçluluk hissetmesine neden olur. Erkekte; eşine karşı öfke, istenmeme ve reddedilme olarak yaşadığı kırgınlık, ereksiyon güçlüğü ve bazen de bekaret konusunda şüphe gelişebilir. Bazı durumlarda çiftler, bu süreçlerin beraberinde getirdiği psikolojik yıpranmışlıktan dolayı birbirlerinden uzaklaşabilir ve cinsel birleşmeyi denemekten vazgeçebilirler. Aslında bu durum, çiftin ilişkisi açısından olumlu bir durumdur. Çünkü, tekrarlanan denemeler ve her seferinde yaşanan hayal kırıklığı, çiftin cinsellikten uzaklaşmasına ve kavga etmelerine yol açar. Vajinismus, çiftin ortak sorunudur. Burada yapılması gereken en önemli davranış, birbirini suçlamadan, yargılamadan anlamaya çalışmak ve içinde bulundukları sorunun çözümü için yan yana olabilmektir.

Vajinismusta, başta vajina etrafında olmak üzere tüm vücutta bir kasılma, endişe, korku, tiksinme ve panik hali olur; kadın, bacaklarının açılmasını engelleyecek boyutlarda sıkıca bacaklarını kapatır ve elleriyle eşini iter.

2 cm’lik düz kaslardan oluşan vajina girişi, kadının yanlış algısına göre, kasılmalar nedeniyle daralmakta ve birleşmeyi hemen hemen imkânsız hale getirmektedir. Vajina, esneyebilen, genişleyebilen ve uzayabilen bir organdır. Eğer kadın rahatsa, kendisini kasmazsa ve yeterince ıslanma olmuş ise ağrı, yanma ve kanama olmaz. Vajinismus problemi olan kadınlar cinsellikle ilgili konuşmayı sevmeyebilirler, cinselliği iğrenç olarak algılayabilirler, vücutlarının eşleri tarafından beğenilmeme korkusunu yaşayabilirler, vücutlarıyla barışık olmayabilirler, eşleri tarafından terk edilme kaygısı ve güvensizlik duygusu içinde olabilirler.

Cinsel ilişki denemelerinde vajina girişini bir duvar gibi hissedebilirler. Bu nedenle “orada bir duvar varmış gibi hissediyorum” ifadelerini sık kullanırlar. Penis girişi ya da bekleyişini yaşadıklarında hissettikleri ağrı ve duyguları yırtılma, delinme, yanma ya da sızlama şeklinde tarif ederler.

Vajinismus, cinsel ağrı bozuklukları kategorisine dahil edilen bir cinsel işlev bozukluğu olarak sınıflandırılır. Ana tanı kriteri; vajinanın dış üçte birindeki kaslarda tekrarlayan ya da sürekli, istem dışı ve cinsel ilişkiye engel olan spazmın olmasıdır. Vajinal kas spazmı, kolaylıkla gözlenebilir ve bazı kadınlarda ağrıya sebep olacak kadar şiddetli ya da uzun süreli olarak seyredebilir.

Vajinismusta kişi zamanla aşağıdaki duygu ve düşüncelere kapılabilir:

  • Duygusal tatminde azalma
  • “Herkesin bu kadar kolay yaptığı bir şeyi ben neden yapamıyorum?” şeklinde suçluluk duygusu yaşama
  • Utanç duyma
  • Kendinden nefret etme
  • Hayal kırıklığı hissi
  • Aile büyüklerinin ya da yakınlarının “Ne zaman çocuk sahibi olacaksınız?” soruları nedeniyle duyulan kaygı ve korkular
  • Zamanla meydana gelen cinsel isteksizlik vb.

Vajinismus, kesin tedavisi olan bir sorundur. Vajinismus terapisi, duygusal ve fiziksel tekniklerle çiftin terapiye birlikte katılmaları sonucu doğru bilgi ve tekniklerle deneyimli ve nitelikli bir uzman eşliğinde uygulanarak çözüme kavuşturulur.